Program DofE

Naše škola je od září 2024 zapojena do programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh´s International Award, zkráceně DofE). Jde o prestižní program neformálního vzdělávání, který pochází z Velké Británie, odkud se rozšířil do celého světa včetně České republiky.  V současné době funguje ve více než 130 zemích.

Cílem programu je motivovat mladé lidi ve věku od 14 do 24 let k osobnostnímu rozvoji ve třech oblastech, kterými jsou dovednost, pohyb a dobrovolnictví. V každé z oblastí si účastníci (kterým říkáme „dofáci“) volí aktivitu a formulují cíle, kterých chtějí dosáhnout. Každé aktivitě se pak věnují každý týden minimálně 1 hodinu. Plnění aktivit cílí na rozvoj důležitých kompetencí jako jsou samostatnost, cílevědomost, pravidelnost, vytrvalost, zodpovědnost či trpělivost. Délka trvání programu závisí na zvolené úrovni (bronzová, stříbrná nebo zlatá). Každá úroveň je pak zakončena dobrodružnou expedicí, což je čtvrtá a poslední součást programu, která jako jediná není individuální, ale týmová. Je tedy o spolupráci, komunikaci, organizačních schopnostech… a v neposlední řadě o přežití v přírodě😊. Po splnění všech aktivit, dosažení vytyčených cílů a zvládnutí expedice jsou účastníci kromě nezapomenutelných zážitků odměněni mezinárodně uznávaným certifikátem, který jim může pomoci při přijímacím řízení na vysoké školy a pro budoucí zaměstnavatele je důkazem o nabytých klíčových dovednostech, jako jsou komunikace, práce v týmu, schopnost přizpůsobit se, odolnost vůči zátěži a mnoho dalších.

Bližší informace poskytne a jakékoli dotazy ráda zodpoví koordinátorka programu DofE Martina Filipová.

Více o DofE se dozvíte také zde.

Přihlásit do programu se můžete zde.

Náš tým DofE vedoucích tvoří:

• Martina Filipová
  • Petra Fialová